A névszóknál nem csak egyes számban, hanem többes számban is van határozott és határozatlan ragozási mód. A többes szám határozott módjának képzését (a különböző ragozási típusoknál) mutatja meg ez a lenti táblázat.
Egyes szám
Többes szám
határozatlan
határozott
határozatlan
határozott
1. en gata
gatan
gator
gatorna
2. en bil
bilen
bilar
bilarna
3. en kund
kunden
kunder
kunderna
4. ett äpple
äpplet
äpplen
äpplena
5. ett hus
huset
hus
husen
en arbetare
arbetaren
arbetare
arbetarna
Jag har tre böcker. Böckerna är trevliga. - Van három könyvem. A könyvek szórakoztatóak. Är flickorna hemma? - A lányok otthon vannak.
Többes szám határozott módját akkor használják, ha egy korábban említett, vagy a beszédpartnerek között már ismert személyekről, tárgyakról, vagy dolgokról van szó.
Hur många skivor har du? - Hány lemezed van? Jag har arton skivor. - Tizennyolc lemezem van.
Figyelem!!! A számnevek (kettőnél több) és a många, några (sok, néhány) névmások után a többes számú névszók mindighatározatlan módban állnak.
2. A melléknevek ett-típusú alakját határozószóként is használhatjuk. A melléknév a "milyen?" kérdésre válaszol, a határozószó a "hogyan?" kérdőszóra.
melléknév
határozószó
Hurdan är hon?
Milyen (ő)?
Hur arbetar hon?
Hogyan dolgozik?
Hon är flitig.
Szorgalmas.
Hon arbetar flitigt.
Szorgalmasan dolgozik.
Flickan är vacker.
A lány szép.
Flickan spelar vackert.
A lány szépen játszik.
Figyelem!!!
Det här är en bra bok.
Ez egy jó könyv.
Han läser bra.
Jól tanul.
3. A beszélt nyelvben a mozgást jelentő igék elhagyhatók, ha ska, måste, vill (fog, kell, akar) segédigék után következnek.
Jag ska gå ut nu. (Most ki/el fogok menni). → Jag ska ut nu. Måste du åka hem redan? (Már haza kell menned?) → Måste du hem redan?
4. Jegyezd meg a következő kifejezéseket:
Han kommer till staden i dag. - Ma jön a városba. Kommer du hem? - Jösz haza? Pojken blir flitig. - A fiú szorgalmas lesz (szorgalmassá válik). Barnen blir stora. - A gyerekek megnőnek (naggyá válnak). Jag är hungrig. - Éhes vagyok. Jag är törstig. - Szomjas vagyok.