1. az ige szótári alakja és jelen ideje Az ige szótári alakja a főnévi igenév, ami általában a-végződésű, kivéve az egyszótagú igéket. arbeta - dolgozni, tvätta - mosni, säga - mondani se - nézni, gå - menni, bo - lakni
A jelen idejű alakok végződése -ar, -er, -r, vagy végződés nélküliek: tvätta - tvättar, hjälpa - hjälper, bo - bor, köra - kör
Figyelj: rendhagyóan ragozódnak a következő igék: är (létige) - vara (szótári alakja), har (birtokol) - ha (szótári alakja)
2. segédigék A "kan, vill, ska(ll), måste" igéket segédigéknek nevezzük, mivel azokat általában nem használhatjuk önmagukban, a főige főnévi igenévi alakja nélkül.
kan
képesség, lehetőség
Jag kan läsa. Jag kan inte komma.
vill
akar
Jag vill gå ut.
ska(ll)
jövő időt fejez ki
Du skall hjälpa pappa. Skall du resa till landet? Han skall komma i dag.
måste
kell, szükséges
Jag måste tvätta bilen.
Figyelj: a "får" igét önmagában és segédigeként is használhatjuk (más-más jelentéstartalommal): Får jag en smörgås? - Kapok egy szendvicset? Jag får inte köra bil. - Nem tudok autót vezetni.
A "kan" ige is megjelenhet egymagában: Kan du stycket?
3. Gyakran a határozatlan névelő elmarad olyan esetekben, amikor arra lehet következtetni, hogy abból a bizonyos dologból nem lehet, csak egy példány: Han har körkort. - Van egy jogosítványa (nem lehet neki több egynél)
4. Figyelj arra, hogy a névszó névelő nélkül áll, és a hangsúly a második szón van a következő szerkezetű kifejezéseknél: köra bil, köra moped åka buss, åka tåg spela boll, spela kort röka pipa (DE: röka en cigarett)